Co trzeba zrobić, aby zostać deweloperem nieruchomości?

Deweloper zajmuje się przygotowywaniem (zakup i wybór gruntu oraz lokalizacji, zgody na budowę, budowa, zarządzanie tj. sprzedaż bądź wynajem) mieszkań, domów bądź nieruchomości komercyjnych. Aby nim zostać, należy mieć bardzo dużą wiedzę z dziedziny nieruchomości i budownictwa. Nie można przeoczyć żadnego detalu czy pozwolenia, by działać w pełni legalnie.

Obowiązki dewelopera

Deweloper (zobacz) musi, na samym początku, wybrać miejsce, które będzie optymalne i opłacalne pod inwestycję. W następnej kolejności należy kupić działkę, uzyskać zgody na budowę (m.in. od miasta), nieruchomości wybudować i sprzedać bądź wynająć. Deweloper odpowiedzialny jest też za umowę deweloperską, którą pospisuje z klientami. Umowę konstruuje się zwykle w obecności prawnika bądź radcy prawnego. 

Firma deweloperska

Jeśli chcemy założyć firmę deweloperską, najrozsądniej będzie założyć spółkę kapitałową (tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna) bądź spółkę osobową (w formie spółki komandytowej). W następnej kolejności trzeba pomyśleć o źródle finansowania przyszłych inwestycji. Optymalnym rozwiązaniem jest kredyt deweloperski, ale nie jest on zwykle przyznawany firmom, które dopiero powstały. 

Edukacja

Musimy dowiedzieć się, jak dokładnie funkcjonuje branża, by nie popełniać kosztownych błędów. Jednym ze sposobów, by stosunkowo szybko zdobyć wiedzę, jest kurs deweloperski. Specjaliści na takim szkoleniu powinni wytłumaczyć, jak zrealizować inwestycję od strony formalnej, poradzić w kwestii optymalizacji, pokazać przykładową budowę inwestycji. Kurs nie jest obowiązkowy, ale to jeden ze sposobów na przyswojenie wiedzy. Innym sposobem będzie znalezienie mentora, który zna się na branży deweloperskiej. Rozmowy z osobami, które mają większe doświadczenie, to cenne źródło wiedzy. Trzeba wiedzieć, jak zrobić biznesplan wymarzonych i optymalnych inwestycji. 

Firma deweloperska musi zostać zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowniczym bądź Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w przypadku działalności jednoosobowej). Poza tym, powinien widnieć w rejestrze Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który powstał w 2002 roku. Zrzesza on legalnych polskich deweloperów.