Podłoga z twardego drewna może dodać trochę więcej polotu i finezji do pokoju, a czasem wprost przeciwnie. Drewno może nadawać bardziej surowy wygląd. Jednak bez względu na właściwości aranżacyjne podłogi z twardego drewna mniej wybaczają, jeśli nie traktuje się ich odpowiednio. W ekstremalnych okolicznościach dywany mogą nawet powodować uszkodzenia podłogi z twardego drewna. Na co należy uważać?
Używanie taśmy dywanowej i klejów
Dywan nie powinien „chodzić” i się ruszać. To po prostu może być niebezpieczne. Dla niektórych rodziców to oczywistość, dla singli niekoniecznie. Są różne sposoby, aby „uziemić” dywan i pozostał na swoim miejscu, ale najgorszym są wszystkie te, które wymagają użycia warstw klejących lub klejów. Może to uszkodzić podłogę z drewna, nawet jeśli jest zabezpieczona laminatem. Tak się może zdarzyć, jeśli użyje się taśmy lub klejów. Może być prawie niemożliwa do usunięcia z podłogi, a nawet może usunąć część wykończenia, gdy zostanie ściągnięta. Bardziej bezpieczne są opcje z dywanami podgumowanymi lub użyciem mat.
Korzystanie z niskiej jakości podkładek i mat
Podkładki i maty o niższej jakości mają w składzie PVC, które może reagować z wykończeniem podłogi z twardego drewna. Potencjalnie może trwale odbarwić podłogę.
Nieobracanie dywanu
Jeśli w pokoju jest dużo okien, światło słoneczne wpada na podłogę. Powoduje to naturalne lekkie przebarwienie podłogi, jednak obszar pod dywanem pozostanie w tym samym kolorze. Dlatego warto co jakich czas obracać dywan i sprawdzać stan podłogi.
Brak wycieraczki
Wycieraczki to zbyt często niedoceniani bohaterowie podłóg drewnianych. Oczyszczają buty z zewnętrznego brudu, piasku i małych kamyków. A te działają jak papier ścierny. Mogą się zdarzyć nawet sytuacje, gdy podłoga zostanie zarysowana, bo mały kamyk utkwił w podeszwie.
Wycieki i zalania
Nie ma na świecie chyba nikogo, kto by nigdy nie wylał czegoś na dywan. Czy to był drink, piwo, whisky, sos, ketchup czy mleko – jeśli rozlane płyny nie są szybko i właściwie usunięte, mogą przesiąknąć przez dywan i zostać wchłonięte przez podłogę.
Dywany bezpieczne dla podłóg drewnianych
Zasadniczo nie ma konkretnych rodzajów dywanów, które są gorsze od innych pod względem bezpieczeństwa podłogi z twardego drewna, o ile zastosuje się odpowiednie środki w celu ochrony podłóg. Co nie znaczy, że podłoga będzie bezpieczna. Problematyczne mogą być zwykłe podkładki i maty do dywanów, np. dywany antypoślizgowe mają już wbudowane dodatkowe warstwy chroniące, jednak mogą wpływać niekorzystnie na ogrzewanie podłogowe. Istnieje kilka różnych rodzajów podkładek.
- Lateks syntetyczny – optymalne na krótsze czasy używania. Często są mieszanką wypełniaczy glinianych i lateksu, dzięki czemu są tańsze. Jednak glina ma tendencję do wysychania i pozostawiania płatków gumy.
- Kauczuk naturalny – nie są tanie, ale nie są też drogie. Te ekologiczne podkładki są bezpieczniejszą alternatywą dla podkładek z PVC i zapewniają nieprzywierającą przyczepność do podłogi. Używane zazwyczaj w dywanach antypoślizgowych i matach.
- Filcowe – dobre do amortyzacji dywanu ze względu na ich wysoką gęstość. Te podkładki lepiej nadają się do większych dywanów. Mają mniejszą przyczepność niż podkładki gumowe. Są również przyjazne dla środowiska, ponieważ często są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.
- Gumowo-filcowa podkładka hybrydowa – ma bardzo dobre właściwości. Zapewnia amortyzację filcu z przyczepnymi właściwościami gumy, jednak może negatywnie wpływać na podgrzewanie podłogowe.