Lampy bakteriobójcze działają przy użyciu promieniowania elektromagnetycznego niewidzialnego dla ludzkiego oka. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie UV jest szkodliwe dla organizmów żywych, natomiast jego kluczową zaletą są właściwości dezynfekcyjne.
Tym samym lampa UV posiada zdolność do zabijania szkodliwych mikroorganizmów tj. bakterie, wirusy czy grzyby.
Zastosowanie lamp UV
Wraz z pojawieniem się pandemii COVID-19, coraz bardziej zaczęto zwracać uwagę na czystość pomieszczeń i ich sterylizację. Ma to szczególne znaczenie w takich miejscach jak: sale szpitalne, gabinety lekarskie, salony kosmetyczne, studia fryzjerskie, apteki, laboratoria itp.
Rodzaje lamp bakteriobójczych
Do najbardziej pospolitych typów lamp ultrafioletowych zalicza się modele mobilne na statywach oraz stacjonarne sufitowe i ścienne. Urządzenia zamocowane na statywach z kółkami są bardzo praktyczne i można je dowolnie transportować z pomieszczenia do pomieszczenia. Natomiast lampy montowane na stałe mają za zadanie regularnie dezynfekować miejsce, na które są nakierowane. Ze względu na sposób wykorzystania lampy ultrafioletowe dzielą się one na:
- lampy przepływowe – sterylizujące daną przestrzeń
- lampy bezpośredniego działania – skierowane na konkretną powierzchnię czy przedmiot (podczas ich użytku w obrębie oddziaływania promieniowania UV nie powinni znajdować się ludzie, gdyż działanie to ma szkodliwy wpływ na komórki).
Przed zakupem konkretnego modelu należy zastanowić się co do oczekiwanych funkcji, jakie ma pełnić nabywane urządzenie i gdzie będzie wykorzystywane.