Podczas urządzania każdego wnętrza wybór odpowiednich dodatków jest niezmiernie istotny. Nadają one wnętrzom ciepła oraz wrażenie przytulności. Mogą mieć one różnorodną rolę, w tym bardzo praktyczną lub jedynie estetyczną. Są jednak przedmioty, które umiejętnie łączą obie powyższe cechy. Ich przykładem może być powieszony na ścianie lub ustawiony na komodzie zegar.
Jak wybrać zegar funkcjonalny i estetyczny?
Wybór idealnego zegara zazwyczaj podyktowany jest stylem panującym w pomieszczeniu, w którym ma on zostać powieszony lub postawiony. W przypadku wnętrz o charakterze klastycznym dobrym rozwiązaniem będzie ponadczasowy zegar ze stylową tarczą. Może on być bogato zdobiony i nawiązywać do stylu retro. Tradycyjny zegar może posiadać drewnianą oprawę lub elementy wykonane z metaloplastyki. Taki unikalny dodatek może zawisnąć na ścianie lub zostać ustawiony na przykład na komodzie. W sprzedaży oferowane są również bardzo duże zegary stojące na podłodze. W każdym z tych wydań klastyczny zegar będzie prezentował się okazale. Z wnętrzami nowoczesnymi wspaniale skomponuje się zegar malowany w kolorze białym, szarym lub czarnym. Taki minimalistyczny dodatek powinien być dość prosty w formie oraz możliwie zbliżony w odcieniu do kolorów sąsiednich ścian. Może on mieć subtelne wskazówki, które nadają mu wrażenie lekkości. Poza tym, tego typu zegary mogą być całkowicie pozbawione tarczy, a ich mechanizm jest wówczas montowany bezpośrednio do ściany. Co ciekawe, bardzo popularnym obecnie rozwiązaniem są z kolei samodzielnie wykonywane zegary, które są kwintesencją stylu industrialnego. W sprzedaży są również dostępne produkty do domowego montażu. Zawierają one cyfry i wskazówki, a ich rozmieszczenie na ścianie zależy tylko i wyłącznie od wyobraźni właściciel oraz ilości dostępnej przestrzeni. Oczywiście w sytuacji, w której zegar poza funkcją estetyczną ma nadal pełnić rolę użytkową, elementy muszą być rozmieszone w sposób zapewniający ich dużą czytelność.
Wielkość zegara
Niezależnie od tego czy zegar ma charakter tradycyjny, czy też ma on typowo nowoczesną postać, jego rozmiar powinien być dopasowany do ilości dostępnego miejsca. Rozmiar tarczy zegara musi zatem korespondować z wnętrzem i do małych pomieszczeń polecane są niewielkie produkty, podczas gdy w dużych pokojach warto stawiać na elementy bardzo okazałe.
Umiejscowienie zegara
Z uwagi na to, że zegar może pełnić rolę użytkową oraz ozdobną może on być z powodzeniem umieszczany w wielu pomieszczeniach. W kuchni będzie skutecznie odmierzał czas podczas gotowania lub pieczenia, podczas gdy w przedpokoju będzie pełnił rolę reprezentacyjną. Taki stylowy dodatek umieszczony w miejscu witania gości wzbudza zazwyczaj podziw i zainteresowanie. Zegar tradycyjnie umieszczany jest w centralnym punkcie większości pomieszczeń. Warto jednak w pewnych przypadkach zrobić wyjątek od tej reguły i umieścić zegar w dość nietypowym miejscu. Z jednej strony takie rozwiązanie podkreśli indywidualizm właścicieli domu lub mieszkania, a z drugiej – upływający czas nie będzie tak łatwo zauważalny.