plafon

Co wybrać – plafon czy lampę wiszącą?

Oświetlenie pomieszczenia jest niezwykle ważne, pomagając w codziennych czynnościach. Często jednak trudno wybrać pomiędzy opcjami, które są dziś oferowane. Plafony są rozwiązaniami, które są stosunkowo nowe, idealnie wpisując się w nowoczesne style aranżacyjne. Lampy wiszące to już klasyk, który od lat sprawdza się w większości wnętrz. Na co warto się zdecydować?

Jak plafon oświetla pomieszczenia?

Na rynku urządzeń oświetlających można spotkać dwa rodzaje plafonów, jeśli chodzi o ich możliwości rozpraszające światło. Pierwszy z nich będzie pozwalał na szerokie rozproszenie, przez co pomieszczenie będzie oświetlone w całości, jednak delikatniej. Druga z opcji będzie idealne wtedy, gdy potrzebne jest kierunkowe oświetlenie dla danego miejsca. Wszystko w tym przypadku zależy od zapotrzebowania.

Plafon pozwala na oświetlenie o równej wartości, co lampy wiszące, więc w tym wypadku nie różnią się one od siebie. Warto jednak wiedzieć, że znajduje się on wyżej, przez co zazwyczaj rozprasza światło w delikatnie inny sposób, kierując je bardziej do dołu. 

Plafon czy lampa wisząca – co wybrać?

Wiedząc już, że zmiany oświetleniowe nie mają wielkiego znaczenia, warto przyjrzeć się innym różnicą, które wpływają na wybór jednej z tych opcji. Co będzie ważne?

  • Wysokość pomieszczenia – jeśli dany pokój posiada stosunkowo niski sufit, dużo lepszą opcją będzie instalacja plafonu, niż lampy wiszącej. Powód jest dość prosty – chodzi o ekonomiczne podejście do przestrzeni, co jednocześnie optycznie powiększy opcję.
  • Styl aranżacyjny – plafony sprawdzą się szczególnie dobrze w stylach skandynawskich i nowoczesnych. Opcje wiszące będą idealną opcją dla klasycznych aranżacji mieszkań.

Patrząc na te dwa kryteria z łatwością można wybrać odpowiednie urządzenie oświetlające, które posłuży przez lata.