Czy nowoczesne lodówki nigdy nie wymagają rozmrażania?

Nowoczesne lodówki oferują swoim użytkownikom bardzo dużą różnorodność funkcji i możliwości. Dzięki temu w dzisiejszych czasach proces przechowywania żywności stał się o wiele łatwiejszy. Panuje powszechna opinia, mówiąca o tym, że najbardziej nowoczesne urządzenia nie wymagają rozmrażania. Na ile jednak jest to prawda? Wydaje się, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana?

Czy nowoczesne lodówki są odporne na namarzanie?

Większość współczesnych lodówek wyposażonych jest w funkcję defrost, albo podobnie działające rozwiązania. Jednak należy pamiętać, że funkcje tego rodzaju nie zawsze działają perfekcyjnie i wiele zależy również od użytkowników. Przede wszystkim o lodówkę należy w odpowiedni sposób dbać. Każde otwarcie jej drzwi oznacza szybką zmianę temperatury, a do temperatury właściwej urządzenie będzie powracać przez jakiś czas. Warto więc zawsze pamiętać, żeby nie trzymać drzwiczek otwartych zbyt długo. Może to prowadzić do szybszego zużycia elementów lodówki (https://www.sferis.pl/lodowki-3323), a co za tym idzie, również do zmniejszenia wydajności systemów zapobiegających namarzaniu. Należy również koniecznie zapoznać się z instrukcją producenta, odnośnie układania produktów w lodówce. Dla zachowania prawidłowego działania sprzętu konieczny jest najczęściej niezaburzony przepływ powietrza wewnątrz, a zbyt duże upakowanie zapasów może sprawić, że urządzenie nie będzie działać prawidłowo.

Kiedy trzeba będzie rozmrozić lodówkę?

Lodówkę należy zawsze rozmrozić tedy, kiedy na ściankach zamrażalnika, oraz w jego okolicy pojawia się warstwa lodu. Należy pamiętać, że funkcje związane z zapobieganiem namarzania zazwyczaj działają znacznie gorzej, jeżeli już taka warstwa się pojawi, a regularne dbanie o lodówkę pozwoli zachować ich działania na jak najdłużej. Funkcje takie mogą też zacząć działać znacznie mniej wydajniej z czasem. Dzisiejsze urządzenia mają swoją żywotność i po kilku latach należy się najczęściej spodziewać, że lodówka nie będzie działać taki dobrze jak zaraz po zakupie – o ile oczywiście wcześniej nie nastąpi awaria.