taśma miernicza

Do czego służy taśma miernicza?

Miara to narzędzie niezbędne w warsztacie każdego majsterkowicza. Służy dokonywaniu pomiarów, a jego obsługa jest niezwykle prosta. Z uwagi na niewielkie rozmiary można ją przechowywać w szufladzie lub w skrzynce z narzędziami, by zawsze była pod ręką.  Metrówki przydadzą się podczas remontów, w trakcie drobnych renowacji i prac konserwacyjnych. Zaś taśmy pomiarowe będą służyć do mierzenia większych długości.

Miara zwijana – najbardziej podstawowe wyposażenie warsztatu.

Miary zwijane wykonywane są ze stali. Charakteryzują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i trwałością. Zazwyczaj te automatyczne wyposażone są w przyciski, dzięki którym można je zablokować, wysunąć i wsunąć. Jest to wygodna funkcja, przydatna podczas mierzenia dłuższych odległości. Miarki posiadają różne długości. Obudowa może być metalowa lub plastikowa. Na końcu taśmy zamontowana jest blaszka z ząbkami, którą można zahaczyć. Ułatwia to dokonywanie pomiaru. 

Metrówka – czy masz już w szufladzie?

Tradycyjna metrówka wykonana jest z drewna. Nie pozwala mierzyć zbyt długich odległości, za to jest sztywna. Cecha ta przydaje się do samodzielnego wykonywania pomiarów, podczas wybierania nowych mebli, drzwi i okien. Niektóre metrówki posiadają podziałki po obu stronach, wyskalowane w centymetrach lub calach. 

taśma miernicza

Taśma miernicza – do bardziej zaawansowanych prac.

Bardziej zaawansowane narzędzie pomiarowe nazywa się taśmą mierniczą. Jest przydatna w większych pomieszczeniach. Wykorzystać ją można podczas budowy domu i do sprawdzania dłuższych odległości oraz do pomiarów geodezyjnych. Większość modeli wyposażona jest w korbkę, która służy do zwijania i rozwijania taśmy. Jest to istotne i wygodne rozwiązanie w przypadku dłuższych miar. Taśmy miernicze są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, uszkodzenia, wilgoć oraz różnicę temperatury.