Dyskretna moskitiera na okno na wymiar – przegląd współczesnych rozwiązań

Moskitiera okienna, specjalna osłona z siatki zapobiegająca w przedostaniu się komarów, meszek i innych owadów czy pająków do wnętrz jest wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem. Często wybierana jest moskitiera na okno na wymiar, produkowana do konkretnych okien na zamówienie. Jakie są dostępne rodzaje moskitier, co je charakteryzuje?

Moskitiery okienne typu DIY

Najtańszym i z pozoru najprostszym sposobem na zamontowanie moskitiery w oknie jest zakupienie odpowiedniej wielkości siatki. Ważne, aby jej oczka były dostatecznie małe, by nie przepuszczać owadów, a jednocześnie dość duże, by zapewniać swobodny przepływ powietrza. Do tworzenia moskitier stosuje się siatki z PCV, włókna szklanego czy powlekane. Te z tkaniny są najczęściej mniej trwałe, bardziej odporne na zabrudzenia. Samodzielne stworzenie moskitiery na okno na wymiar może wymagać precyzyjnych działań, odpowiednich narzędzi oraz projektu. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie dobrze z takim zadaniem.

Praktyczne i estetyczne moskitiery ramkowe

Dobrym rozwiązaniem są tworzone na zamówienie moskitiery ramkowe. Można czasem także kupić produkty gotowe, dostosowane do najczęściej spotykanych wymiarów okien. Jednak (ta: lestore.pl/sklep/moskitiery/moskitiery-na-okna) moskitiera na okno na wymiar umożliwia indywidualne dopasowanie cech produktu:

  • koloru, a czasem nawet gęstości siatki,
  • kolorystyki obramowania,
  • sposobu montażu moskitiery,
  • dodatkowych właściwości, funkcji.

Odpowiednio przygotowaną moskitierę tego typu zwykle bez trudu montuje się na oknie samodzielnie. Pomocne są najczęściej dołączone do zestawu elementy montażowe.

Rozwiązanie na miarę potrzeb – moskitiera na okno na wymiar

Tworzoną na wymiar moskitierę na okno przeważnie zamawia się w firmach specjalizujących się tego typu rozwiązaniami. Choć najpopularniejsze są moskitiery ramkowe, także inne typy moskitier mogą być dostępne. Oferta moskitier okiennych umożliwia na dostosowanie artykułu do indywidualnego zapotrzebowania klienta. Dlatego też na etapie zamawiania istotne jest precyzyjne określenie wymagań, a także zebranie właściwych wymiarów otworów okiennych do zabezpieczenia przed insektami. Należy także uwzględnić obecność ewentualnych rolet zewnętrznych czy innych elementów, które mogłyby kolidować z instalowanymi moskitierami.

Nowoczesne moskitiery w systemach okiennych

Bardzo często odpowiednio przygotowane moskitiery na okno na wymiar są elementem oferty producentów okien lub rolet. Stanowią część systemu, precyzyjnie dopasowaną do okien instalowanych w budynku. To dopasowanie nie tylko wymiarowe i kolorystyczne, ale też funkcjonalne. Można spotkać moskitiery okienne będące elementem rolet zewnętrznych, które pozwalają na niezależne zwijanie i rozwijanie. Dyskretne rozwiązanie, chowane w tej samej co roleta kasecie wymaga jednak przeważnie zamówienia już w momencie planowania rolet. Inne podobne propozycje to moskitiera na okno zwijana, na systemie prowadnic. Podobnie działa także moskitiera plisowana. Do systemów okiennych jednak nadal wybierane są głównie moskitiery ramkowe, z dokładnie dopasowanymi wybarwieniami pozwalającymi na ukrycie instalacji.