Istotne zadania firm deweloperskich

Zakup nowego mieszkania to spory wydatek, zatem inwestycja ta powinna zawsze być dobrze przemyślana. Co prawda największą popularnością cieszą się mieszkania na rynku wtórnym, ale wciąż rosnąca ilość nowych osiedli bloków, apartamentów oraz domków jednorodzinnych sprawia, że w polskim społeczeństwie rośnie popyt na usługi developerskie.

Kto to jest deweloper?

Jest to osoba lub firma, która zajmuje się inwestycjami na rynku nieruchomości. Aby w pełni sprawdzić się w tym zawodzie trzeba posiadać nie tylko duże umiejętności, lecz także odpowiednie uprawnienia i stosowne wykształcenie.

Działalność obejmuje przede wszystkim sprawowanie nadzoru nad poszczególnymi etapami budowy nowych domów i bloków mieszkalnych oraz różnorodnych obiektów biurowych, przemysłowych, handlowych oraz użytku publicznego.

Z reguły bywa tak, że dany deweloper specjalizuje się w jednej z wybranych kategorii, ale na rynku istnieją również takie firmy, których działalność jest bardzo rozległa i inwestują w różnego rodzaju budowle.

Odpowiedzialność firmy developerskiej

Zakres obowiązków firm specjalizujących się w tej branży jest bardzo szeroki. W trakcie realizowania poszczególnych projektów do ich zadań należy:

  • wybór właściwej lokalizacji pod inwestycję – w tym celu firma musi otrzymać zgodę od władz miasta. Bardzo często zdarza się, że aby uzyskać pozwolenie na budowę developerzy zobowiązują się do wykonania dodatkowych prac, takich jak stworzenie sieci dróg w okolicy czy przeprowadzenie rewitalizacji terenów zielonych.
  • przygotowanie projektu – co prawda przygotowaniem projektu zajmują się zawsze firmy architektoniczne, ale zadaniem developera jest nadzór nad właściwym przebiegiem prac.
  • nadzór nad budową – podczas realizacji inwestycji firma zajmuje się pilnowaniem założonych terminów, kontrolą jakości oraz przestrzeganiem przez firmę budowlaną zasad bezpieczeństwa.
  • przygotowanie wystroju obiektu gotowego do odbioru – jeśli firma oferuje klientom mieszkanie „pod klucz”, to wówczas ich obowiązkiem jest przeprowadzenie prac przygotowujących mieszkanie do wprowadzenia się do niego. Zajmują się oni zatem wyposażeniem łazienki, malowaniem ścian czy umeblowaniem.
  • sprzedaż lub wynajem – na tym etapie firma zajmuje się przygotowaniem stosownych umów kupna czy też wynajmu.