lampa zewnetrzna

Jak wybrać lampy zewnętrzne?

Większość osób urządzając dom skupia się głównie na jego wnętrzu. Jednak bardzo istotne jest także odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni przed domem i wybór najlepszego oświetlenia zewnętrznego. Jest ono szczególnie przydatne podczas jesiennych i zimowych miesięcy.

Jakie są rodzaje lamp zewnętrznych?

lampy zewnętrzne

Lampy zewnętrzne dzielą się na kilka różnych typów. Pierwszy z nich to proste lampy ścienne. Uruchamiane są przeważnie włącznikiem znajdującym się w pomieszczeniu. To rozwiązanie może być często mało praktyczne, ponieważ by włączyć światło najpierw należy dostać się do środka po ciemku. Jednak takie lampy są wystarczające na taras czy podwórko. Kolejny rodzaj to słupki oświetleniowe. Dzięki nim dobrze widać w którym miejscu przebiega chodnik, a w którym znajduje się trawa. Odznaczają się dodatkowo atrakcyjnym wyglądem i stanowią dekorację ogrodu. Można także postawić na energooszczędne oświetlenie LED. By uniknąć konieczności samodzielnego uruchamiania światła po ciemku, warto wybrać lampy z czujnikiem ruchu.

Jak zamontować lampy zewnętrzne?

Sposób montażu lamp zewnętrznych uzależniony jest od ich umiejscowienia. Na elewacji domu sprawdzą się kinkiety, które montuje się bezpośrednio na ścianie przy drzwiach wejściowych. Najistotniejsze jest to, by światło padało na klamkę i zamek w drzwiach. Ułatwi to wchodzenie do domu. Oświetlenie można zamontować też pod daszkiem nad drzwiami wejściowymi. Należy jednak dopilnować, by znajdowało się wystarczająco wysoko nad głowami osób wchodzących do domu. Reflektory podłogowe w chodniku muszą być z kolei zamontowane kawałek za ścieżką, a nie bezpośrednio na niej.