monitor do komputera

Jak wybrać monitor do komputera?

W dzisiejszych czasach wiele osób jest zmuszona spędzać cały dzień przed komputerem. Sprzęt ten należy dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Powinien być ergonomiczny i zapewniać komfort pracy. Podpowiadamy czym się kierować przy zakupie monitora do komputera.

Monitor do komputera – Parametry

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie komputera są jego parametry. Przekątna ekranu powinna być dostosowana do ilości miejsca w pomieszczeniu oraz odległości dzielącej go od użytkownika. Kolejną istotną kwestię stanowi rozdzielczość. Minimum powinno stanowić 1920 × 1080 pikseli, warto jednak pomyśleć o modelach rozdzielczości 2K lub 4K. Jest to szczególnie istotne w przypadku fanów gier komputerowych i grafików komputerowych. Kupując monitor trzeba też zwrócić uwagę na jego czas reakcji. W przypadku sprzętu służącego do pracy biurowej jest to parametr drugorzędny, ale w razie wykonywania bardziej wymagających dla sprzętu operacji należy zaopatrzyć się w model zapewniający jak najmniejszy czas reakcji, w okolicy 1 milisekundy.

Monitor do komputera – Ergonomia

Osoby na co dzień korzystające z monitora muszą zwrócić uwagę na możliwość regulacji położenia ekranu (zobacz tutaj). Istotny wpływ na komfort pracy ma także kąt widzenia sprzętu. Powinien on być jak najszerszy – minimum 170 stopni, dzięki czemu obraz na ekranie nie będzie zniekształcony, w przypadku odchylenia monitora. Ze względu na zdrowie warto zainwestować w model z możliwością obracania w pionie oraz regulacją wysokości.