Jaki obrus najlepiej wybrać?

Praktycznie każdy chce, by stół w jadalni prezentował się bardzo dobrze i był praktyczny, dlatego pytanie: jak wybrać obrus, jest obecnie bardzo popularne. Producenci oferują wiele różnych obrusów, które różnią się od siebie rozmiarem, kształtem, czy wzorami. 

Wymiar obrusu

By obrus prawidłowo spełniał swoje funkcję, powinien być stosownie dobrany do wielkości danego stołu. Najpierw musimy dokładnie zmierzyć dany stół – długość, a także szerokość. Żeby obrus nie utrudniał nam korzystania z niego, najlepiej jeśli będzie zwisać ponad siedziskiem krzeseł od 20 do 25 cm ze wszystkich stron. W przypadku stołu o bardziej owalnym blacie, powinniśmy dodać do długości, a także szerokości boków około 50cm, a w przypadku stołu okrągłego – około 40 cm. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na bieżnik, to powinniśmy kupić taki, którego końce będą zwisać około 25 cm ze wszystkich stron stołu. 

 Z jakiego materiału powinien być wykonany obrus?

Jeżeli już znamy wymiary naszego stołu i jaki powinien być w długości obrus, to powinniśmy zastanowić się nad materiałem, z którego będzie on wykonany. Naturalny materiał przeważnie wygląda dużo lepiej i bardziej stylowo niż na przykład tkanina sztuczna. Ponadto jest ponadczasowy i stanowić będzie piękną stylizację stołu. Do naturalnych tkanin wliczamy:

– len,

– bawełnę,

– sizal,

– jedwab.

Obrus zrobiony z lnu będzie odznaczać się wyjątkowo eleganckim wyglądem, dzięki czemu świetnie uzupełni praktycznie każde wnętrze. Ponadto nie powinien się elektryzować i mimo wieloletniego użytkowania, nie powinien stracić swojego bazowego rozmiaru. Warto dodać, że łatwo będzie z niego usunąć wszelkie zabrudzenia. Minusem jest niestety cena, która jest nieco droga. Natomiast obrusy bawełniane są nieco tańsze niż odpowiedniki wykonane z lnu. Jeśli będziemy je często prać, to mogą stracić dość szybko swój kolor, jednakże do tego momentu powinny się bardzo pięknie prezentować. Ponadto bardzo łatwo wywabimy plamy z tego typu materiału. Jeśli mowa o obrusach z ramii, jedwabiu czy sizalu to różnią się od bawełnianych głównie mnogością kolorów, a także wzorów. Należy pamiętać, że są bardzo trwałe, jednakże bardzo łatwo w ich przypadku o wszelkie zagniecenia. Producenci oferują także obrusy wykonane z tkanin sztucznych czy syntetycznych. Do takiej tkaniny wliczamy wiskozę. Obrusy zrobione z tego materiału są bardzo tanie, a dzięki różnorodnej kolorystyce, dobranie obrusu do danego wnętrza nie powinno być większym problemem. Trzeba pamiętać o tym, że tego typu obrusy szybko się niszczą, blakną i ciężko sprać z nich uciążliwe plamy. 

Kolor obrusu

Kupując obrus, powinniśmy także zwrócić uwagę na zastawę stołową, jakiej będziemy używali. Jeżeli talerze są wzorzyste, to najlepiej będzie kupić jednokolorowe obrusy. Jednakże monochromatyczność nie będzie oznaczać monotonii, a obrus nie powinien być tylko biały. Na rynku bardzo modne są obecnie intensywniejsze kolory, które bardzo dobrze podbijają wzory na zastawach. Warto pamiętać o tym, by obrus kupić od sprawdzonego producenta.