kawalerka - zdjęcie

Jakie mieszkanie kupić – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Zakup mieszkania to dla każdej osoby ogromne przedsięwzięcie. Przede wszystkim dlatego, iż zawsze łączy się z wydatkiem dużej kwoty pieniędzy. Dlatego taka decyzja zawsze musi być dokładnie przemyślana. Jedną z takich kwestii jest wybór między mieszkaniem z rynku pierwotnego czy wtórnego.

Zalety rynku pierwotnego

Zarówno rynek pierwotny jak i wtórny ma swoje zalety. Jedną z takich zalet rynku pierwotnego są dużo większe możliwości aranżacyjne. Nabywając mieszkanie od dewelopera kupujący sam może zdecydować o tym w jaki sposób mieszkanie będzie urządzone. Nie można także zapomnieć o tym, że nowe mieszkania budowane są w zdecydowanie bardziej nowoczesnej zabudowie. Zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest także to, iż cechują się one niższymi kosztami utrzymania. Warto także wspomnieć jeszcze o nowoczesnej infrastrukturze. Mowa tu między innymi o windach, miejscach parkingowych czy dużo lepszym dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych. Ponad to na rynku pierwotnym jest dużo większy wybór mieszkań. W ofercie są zarówno małe apartamenty jak i duże mieszkania.

Zalety rynku wtórnego

Jak wspomniano swoje zalety ma także rynek wtórny. Przede wszystkim kupno mieszkania na tym rynku to kupno mieszkania, które jest już wykończenie. Oznacza to, że zaraz po transakcji można się od razu wprowadzić i mieszkać. Oczywiście nie można zapomnieć, że mieszkania z rynku wtórnego są zdecydowanie tańsze. Np. kawalerka na sprzedaż we Wrocławiu na rynku wtórnym może być nawet o 10-15% tańsza niż kawalerka na rynku pierwotnym. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o tym, że w przypadku starszych osiedli mają już one w pełni rozbudowaną infrastrukturę.