palma w mieszkaniu

Które palmy doniczkowe warto wybrać do mieszkania?

Obecność roślin w domu działa kojąco na układ nerwowy, poprawia jakość powietrza, ale także stanowi doskonały element dekoracyjny. Często obawiamy się, że nie poradzimy sobie z pielęgnacją rośliny i dlatego rezygnujemy całkowicie z posiadania ich w mieszkaniu. Warto w takim przypadku zdecydować się na rośliny mniej wymagające w uprawie. Doskonałym przykładem są palmy domowe (zobacz), które pomimo niewielkich nakładów z naszej strony, będą się pięknie prezentowały.

Łatwe w uprawie palmy doniczkowe

Jedną z bardziej popularnych palm hodowanych w naszych domach jest palma koralowa, inaczej nazywana Chamedora Wytworna. Palma ta osiąga do 1,5m w warunkach domowych, dlatego warto jest wygospodarować dla niej trochę więcej miejsca w naszym mieszkaniu. Roślina ta ma krzaczasty wygląd,a jej piękne zielone liście rozrastają się i rozkładają na boki. Wraz ze wzrostem, łodyga rośliny drewnieje. Drugą palmą doniczkową wartą polecenia jest Howea, inaczej nazywana Kencją. Obie rośliny mają podobne wymagania życiowe, przy czym Kencja lepiej znosi stanowiska zacienione. Dlatego jeżeli w mieszkaniu jest mała ilość światła słonecznego to lepiej zdecydować się na Kencję. Roślina ta znacznie szybciej rośnie od palmy koralowej i dorasta do 2,5m wysokości.

Jak dbać o palmy domowe?

Wyżej wymienione rośliny nie wymagają szczególnych warunków, aby rosnąć i dobrze się rozwijać. Minimalna temperatura jaka powinna panować w pomieszczeniu to 18 stopni. Stanowisko powinno być nasłonecznione, najlepiej jeżeli promienie słoneczne będą rozproszone. Palmy należy podlewać 1 lub 2 razy w tygodniu. Ziemia powinna być lekko wilgotna. Palmy dosyć dobrze znoszą susze, dlatego jeżeli zdarzy nam się zapomnieć o podlewaniu, to roślina nie powinna na tym ucierpieć. Palmy dużo gorzej znoszą suche powietrze, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu.