Kuchenne sposoby na czyszczenia dywaników kuchennych. Dlaczego warto?

Środki do czyszczenia dywanów nie muszą być drogie, aby działały dobrze. W rzeczywistości nie trzeba ich nawet kupować w drogerii. Własne środki do usuwania plam i czyszczenia parą można zrobić we własnym zakresie. Oto kilka kuchennych sposobów na czyszczenie chodników do kuchni.

Potrzebne składniki

Aby uczynić swój dywanik do kuchni czystszym, potrzeba tylko kilku składników, które najpewniej ma się w łazience i kuchni. Co jest wymagane?

  • biały ocet,
  • soda oczyszczona,
  • woda utleniona.

Instrukcje wykonania

Biały ocet i sodę oczyszczoną należy wymieszać na pastę. Zabrudzony dywanik do kuchni trzeba wetrzeć lub wmasować za pomocą szczoteczki do zębów lub czegoś podobnego. Gdy pasta wyschnie, można plamę odkurzyć.

W przypadku trudnych plam, takich jak wino lub czekolada, zamiast pasty można użyć wody utlenionej. Wystarczy nanieść wodę utlenioną bezpośrednio na plamę. Gdy przestanie musować, można już przetrzeć zaplamiony obszar chodnika do kuchni czystą szmatką. Być może trzeba będzie usuwać trudne plamy więcej niż raz. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, najlepiej czyścić świeże plamy zanim substancje się utwardzą.

W przypadku uporczywych lub trudnych plam, aby przygotować roztwór czyszczący do odkurzacza parowego, można przygotować roztwór w proporcjach 1:1 z białego octu i ciepłej wody.

Dlaczego to działa i korzyści

Kwas octowy zawarty w occie rozpuszcza plamy, a także neutralizuje zapachy, czyli robi dokładnie to, czego potrzeba do czyszczenia dywaników kuchennych. Istnieje również wiele korzyści z używania domowych sposobów do czyszczenia dywanów. Oprócz tego, że są niedrogie w porównaniu do produktów kupowanych w sklepie, to:

  • nie zawierają ostrych chemikaliów,
  • nie zawierają syntetycznych substancji zapachowych podrażniających alergie lub zanieczyszczających powietrze,
  • są skutecznymi środkami odkażającymi,
  • są skutecznymi dezodorantami,
  • są skutecznymi odplamiaczami,
  • są bezpieczne dla zwierząt domowych i dzieci,
  • zmniejszyć liczbę butelek, które trzeba kupić i przechowywać.

Dodatkowo można użyć domowych środków do czyszczenia dywaników kuchennych i środków czyszczących na dywanikach wełnianych. Większość kupowanych w sklepie środków do czyszczenia dywanów jest zbyt alkaliczna dla wełny.

Przezorny zawsze zabezpieczony

Zawsze warto wykonać test punktowy w niewidocznym miejscu przed nałożeniem środka do czyszczenia dywanów na duży obszar. Niektóre dywany mogą ulegać przebarwieniom po ich zmoczeniu, dlatego ważne jest, aby przetestować trwałość koloru – nawet jeśli używa się środków kupionych w sklepie.

Uwaga z chemią

Jak w przypadku każdego środka czyszczącego, należy unikać kontaktu z oczami i długotrwałego kontaktu ze skórą. Ocet i soda oczyszczona nie są toksyczne, ale nadal mogą podrażniać oczy i nigdy nie należy spożywać wody utlenionej. Szczególnie należy uważać na dzieci, osoby starsze i zwierzęta.