Modernistyczny styl oświetlenia

Urządzając mieszkanie, myślimy przede wszystkim o meblach. Wyposażenie wnętrza skupia się bowiem wokół elementów funkcjonalnych, tych które służą do przechowywania lub przesiadywania. W drugiej kolejności, skupiamy się nad ozdobami. Elementy typowo dekoracyjne, takie jak tekstylia, obrazki, figurki tworzą klimat. Nie możemy jednak zapominać, iż prawdziwy nastrój tworzy światło.

Lampa dopasowana do wnętrza

Pomieszczenia w stylu modernistycznym muszą być wykończone wyłącznie w ten sposób. Nowoczesne oświetlenie powinno wpasować się w kanony trendu – minimalistycznej kreski, ograniczonej liczby zdobień i ornamentacji. Przełamanie wystroju tradycyjnym żyrandolem zrujnuje całościowy efekt, jaki powinien wywoływać pokój. Modernistyczne oświetlenie cechuje się więc prostotą i harmonią. Nie oznacza to jednak banalnej linii – często jest to jedyny element dekoracyjny pomieszczenia (np. lampa wisząca na sztywnym, łamanym stelażu).

Gra światłem

Nowoczesne oświetlenie to nie tylko element dekoracyjny w swoim minimalistycznym stylu. Przede wszystkim, zwłaszcza przy stawianiu na prostotę wykończenia wnętrz, powinien spełniać funkcję użytkową. W przypadku oświetlenia, jest to wywołanie zamierzanego pobudzenia lub wyciszenia przez subtelną grę światłem i cieniem. Przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń – ściemniaczy lub żarówek z wbudowanym ściemniaczem, sterowanym pilotem – możemy wytyczyć strefy pomieszczenia, tak by np. tworzyć półmrok nad kącikiem relaksacyjnym z szarą tapicerką, a mocno oświetlać przestrzeń roboczą, której centralnym punktem będzie biały stół wykończony na wysoki połysk.