Na co zwracać uwagę kupując ledowe światła?

Oświetlenie ledowe stało się już właściwie standardem, jeśli chodzi o domowe użytkowanie. Pomimo jednak tak dużej jego popularności, nadal obecne są podczas jego kupowania ogromne trudności. Klienci zwyczajnie nie wiedzą, czym się kierować podczas wybierania takiego rodzaju oświetlenia. Czym więc powinny się charakteryzować światła ledowe, aby spełniały wszystkie potrzeby?

Jaka moc światła?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o wybieranie oświetlenia ledowego jest to, jakiej będzie ono mocy. Jak bowiem wiadomo, dotychczasowo używane żarówki żarnikowe różniły się pomiędzy sobą tak właściwie swoją mocną.

Niestety w przypadku oświetlenia ledowego taki sposób oceniania jasności nie jest odpowiedni. Po pierwsze określa on tylko to, jak wiele żarówka pobiera energii, lecz nie przekłada się to zawsze jeden do jednego na to, jak wiele daje ona światła. Z tego też powodu przyjmuje się, że najlepiej w sytuacji oceny jasności danego modelu, zwracać uwagę po prostu na to, jak wiele emituje on z siebie światła. Parametr ten wyrażany jest w lumenach.

Jaka barwa światła będzie najlepsza?

Kolejną niezwykle ważną sprawą, jeśli chodzi o wybieranie oświetlenia ledowego jest to, jaka będzie barwa emitowanego przez nie światła. W przypadku stosowanych dotychczas żarówek starego typu jedyną możliwością było światło białe ciepłe, które jednak zupełnie nie nadaje się do pewnych czynności, takich jak np. nauka lub praca. Dlatego też światło ciepłe dobrze jest zachować w takich miejscach, jak sypialnia czy też salon, lecz jeśli chodzi o gabinet lub pokój dziecka, a konkretniej mówiąc jego lampkę biurkową, wtedy znacznie lepiej wybrać oświetlenie w kolorze białym zimnym, które sprzyja większemu skupieniu i koncentracji.

Jaki gwint żarówki wybrać?

Jeśli kupuje się oświetlenie ledowe, nie można zapominać również o tym, aby odpowiednio dobrać jego gwint do gniazdek, w których ma zostać umieszczone. Jest to bardzo często popełniany błąd, gdy kupi się żarówkę o nieprawidłowym gwincie, przez co staje się ona właściwie bezużyteczna.

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzaje gwintu jest model E27, który jest powszechnie wykorzystywany w kinkietach, lampach nocnych czy też biurkowych. Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyna możliwość, ponieważ równie często stosowany jest znacznie mniejszy gwint, czyli E14. Oprócz niego warto jeszcze wymienić tzw. uchwyt bagnetowy, który oparty jest na dwóch wsuwanych w gniazdo bolcach. Jest to oświetlenie, które dość często spotykane jest np. w łazienkach lub kuchniach.