świetlówki

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając świetlówki?

Producenci świetlówek chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też co roku oferują nowe modele. To właśnie szeroka i bardzo różnorodna oferta sprawia, że wiele osób nie ma zielonego pojęcia na które świetlówki warto postawić, a które należy omijać szerokim łukiem. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, które parametry odgrywają ważną rolę.

Maksymalna liczba cykli

Jeżeli chodzi o maksymalną liczbę cykli (włącz/wyłącz), to w zależności od wybranej świetlówki może ona wynosić od 3 000 do nawet miliona. Najlepszymi wartościami mogą pochwalić się oczywiście najbardziej zaawansowane i jednocześnie najdroższe świetlówki. Oryginalna świetlówka od renomowanego producenta z praktycznego punktu widzenia jest niewrażliwa nawet na bardzo częste włączanie i wyłączanie. Większość producentów zaleca jednak, aby czas pomiędzy kolejnymi załączeniami wynosił przynajmniej 3 minuty, dzięki czemu można znacząco wydłużyć ich żywotność. Aby wybrać odpowiedni model warto wziąć pod uwagę przede wszystkim specyfikę danego pomieszczenia.

świetlówki

Wskaźnik oddawania barw

Dobra świetlówka powinna pochwalić się również odpowiednim wskaźnikiem oddawania barw. W dużej mierze to właśnie od tego parametru zależy, czy dany kolor postrzegać będziemy jako naturalny. Tradycyjna żarówka, może pochwalić się wskaźnikiem oddawania barw (Ra) na poziomie 100. W przypadku świetlówek Ra wynosi ponad 80. Barwa taka w zupełności wystarczy do oświetlenia wnętrza mieszkania. Nieco wyższymi wskaźnikami oddawania barw, mogą pochwalić się świetlówki liniowe, które są nieco mniej energooszczędne.