Od czego zależy cena wynajmu?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Niezależnie od branży, własna firma bywa zarówno źródłem dumy, jak i wielu trosk oraz problemów. Wiele początkujących przedsiębiorstw nie posiada własnej siedziby i zmuszone są one wynajmować przestrzeń biurową. Wynajem biura nie jest łatwy i wiąże się z podjęciem szeregu istotnych decyzji.

Od czego zależy cena wynajmu lokalu użytkowego?

Cena wynajmu przestrzeni biurowej zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście lokalizacja takiego miejsca. Lokale usługowe umieszczone w centrach dużych miast są znacznie droższe niż te położone na jego obrzeżach. W drugiej kolejności istotnym czynnikiem ceny opłaty miesięcznej za korzystanie z owej przestrzeni jest jej powierzchnia. Im większy budynek, tym na większą kwotę trzeba się nastawić. Dodatkowym czynnikiem, warunkującym cenę wynajmu, jest odległość od komunikacji publicznej, w jakiej dane lokale użytkowe się znajdują. Bliskość metra czy stacji kolejowej jest z pewnością bardzo pożądaną wytyczną. Przykładowe lokale do wynajęcia znajdziesz na stronie: www.domd.pl/lokale-uslugowe.

Czy warto budować własny budynek dla firmy?

Jeśli firma dobrze prosperuje, przychodzi do głowy pytanie, czy to nie czas na wybudowanie własnego budynku, do którego przeniosą się pracownicy. Oczywiście, jeśli przedsiębiorstwo trudni się produkcją, zazwyczaj warto taką inwestycję podjąć. Wynajęcie hali produkcyjnej, a do tego lokali użytkowych dla pracowników, to co miesiąc niezwykle wysokie koszty. Jednak rzadko która firma jest w stanie wybudować swoją siedzibę, bez wzięcia dużego kredytu hipotecznego. Warto rozważyć wszelkie opcje, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Z pewnością należy porozmawiać również z pracownikami firmy. Wybudowanie własnej siedziby wiąże się ze zmianą miejsca pracy. Bardzo często nowe lokale użytkowe powstają poza granicami miasta, ponieważ wszystkie dobre miejscówki w centrum są po prostu zajęte. Planując przenosiny biura trzeba mieć świadomość, że część pracowników może się na to nie zgodzić i postanowi kontynuować swoją karierę poza naszym zakładem pracy.