Oświetlenie industrialne w nowoczesnych wnętrzach

Zwolennicy nowoczesnych, loftowych wnętrz cenią sobie nieograniczoną przestrzeń, minimalistyczne ozdoby i kolory oraz funkcjonalne wyposażenie. Dobór właściwego oświetlenia, do tak zaaranżowanych pomieszczeń, powinien być utrzymany w tym samym stylu. Proste, funkcjonalne i surowe w wyglądzie lampy utrzymane w stylu industrialnym idealnie pasują do takich wnętrz. Tworzą niepowtarzalny klimat i ciekawą ozdobę.

Lampy w stylu industrialnym

Styl industrialny, rozpropagowany w latach 50-tych w Stanach Zjednoczonych, jest obecnie popularny na całym świecie. Jego główne założenie to adaptacja na cele mieszkalne pustych magazynów, hal fabrycznych i towarowych. Ogromne przestrzenie urządzane są minimalistycznie, z użyciem cegieł, metalu, szkła i drewna. Surowym i stonowanym wnętrzom towarzyszy z reguły proste i funkcjonalne wyposażenie. Stąd lampy, dość istotny element wnętrza, nawiązują swoją konstrukcją i kolorem do tego stylu.

Lampy industrialne (więcej na ten temat) mają dość charakterystyczny, surowy wygląd. Lampy wiszące przyjmują często kształt misy odwróconej do góry dnem z dużą, odsłoniętą żarówką, zwykłą lub ozdobną. Zamiast misy żarówka jest czasami umieszczana w metalowej kratce. Niektóre spośród tych lamp maja lekko marszczoną, jakby podniszczoną fakturę. Jest to specjalna stylizacja, mająca sprawić wrażenie użytkowanej wcześniej pofabrycznej lampy.

Proste konstrukcje i stonowane kolory

Prostota konstrukcji często idzie w parze z kolorystyką lamp industrialnych. Przeważają wśród nich barwy czarne, szare, również miedziane lub białe. Rzadziej pojawiają się lampy w kolorze pięknej żółci, seledynu lub bordo, które idealnie przełamują surowość i stonowaną kolorystykę industrialnych wnętrz.
Materiał, z którego wykonywane są lampy industrialne to przede wszystkim stal, metal i szkło. Często sama, duża ozdobna żarówka w oprawie na kablu stanowi lampę sufitową. Bez żadnych ozdób zazwyczaj w czarnym kolorze. Takich lamp można powiesić obok siebie kilka, by uzyskać ciekawy efekt i odpowiednie oświetlenie.

Oświetlenie industrialne w sypialni

Jeżeli sypialnia urządzona jest w klasycznej bieli, wtedy wiszący zwój kilku czarnych kabli zakończonych pojedynczymi, ozdobnymi żarówkami będzie wyglądał idealnie. Czerń lampy stworzy świetny kontrast z resztą pomieszczenia. Zamiast czerni można zdecydować się na szarość lub żółć. Dodatkowo w sypialni warto zadbać o mniejsze źródła światła. Niewielkie lampy industrialne na nocnych stolikach, bez kloszy lub z kloszami w kształcie metalowych koszyków, będą dobrym źródłem światła. W podobnej stylizacji można dobrać lampę stojącą.