Oświetlenie zewnętrzne domu – o czym należy pamiętać?

Właściwy dobór światła jest kluczem do przytulności i komfortu, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Głównym celem funkcjonalnego oświetlenia ulicznego dla prywatnego domu wiejskiego jest bezpieczeństwo.

Projektowanie oświetlenia zewnętrznego domu

Oświetlone miejsce jest mniej zachęcające dla nieproszonych gości niż miejsce nieoświetlone. A właściciel będzie czuł się bardziej komfortowo, spacerując po swojej posesji. Oświetlenie dekoracyjne powinno podkreślać atrakcyjność i estetykę danego budynku i terenu.

Planując oswietlenie zewnetrzne domu, należy zacząć od podkreślenia samego budynku. Elewacja zaczyna wyglądać inaczej, a dom ma swój własny urok i osobowość. Nawet najprostsze tablice świetlne mogą urozmaicić oświetlenie zewnętrzne wiejskiego domu i podkreślić jego cechy architektoniczne.

Oświetlenie zewnętrzne w domu

oswietlenie zewnetrzne domu

Miejsce instalacji każdej oprawy oświetleniowej oraz sposób doprowadzenia do niej energii elektrycznej należy zaplanować z wyprzedzeniem. W przypadku oświetlenia krajobrazu kable zasilające powinny być w miarę możliwości układane przed rozpoczęciem prac związanych z zagospodarowaniem terenu.

Sprzęt oświetleniowy należy dobrać zgodnie z częstotliwością użytkowania danej oprawy: niektóre z nich będą włączane każdej nocy, a inne tylko przy uroczystych okazjach.

Jasne oświetlenie nie zawsze jest korzystnym rozwiązaniem. Po ustaleniu liczby lamp i mocy ich źródeł należy obliczyć parametry poszczególnych sekcji obwodu elektrycznego.

Nie jest pożądane, aby światła zbytnio rozpraszały uwagę. Powinny one pasować organicznie do zewnętrznej części budynku, a zwłaszcza do krajobrazu. Zbyt duże i jaskrawe lampiony lub przeciwnie, bardzo miniaturowe mogą wyglądać absurdalnie i nie przynieść oczekiwanego efektu.