Parametry techniczne płytek gresowych

Płytki gresowe z całą pewnością będą bardzo dobrym wyborem do wielu wnętrz. Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów płytek, jakie mogą być stosowane we wnętrzach, ale także na zewnątrz. Płytki tego rodzaju posiadają bardzo dużo zalet, jednak warto je wybrać w odpowiedni sposób. Najlepiej zwrócić uwagę na pewne istotne parametry techniczne poszczególnych modeli.

Klasa ścieralności

Podczas wyboru tego rodzaju materiałów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności. Płytki podłogowe mogą mieć różne klasy ścieralności. Wśród nich można wymienić I klasę, II klasę, III klasę, IV klasę oraz V klasę. Płytki podłogowe będą się najlepiej sprawdzały, gdy wybierzemy IV lub V klasę ścieralności. Z całą pewnością będzie to gwarancją zachowania ich pierwotnych właściwości na długie lata.

Twardość

Kolejnym czynnikiem, który ma znaczenie podczas wyboru odpowiednich płytek podłogowych jest ich twardość. Twardość tego rodzaju materiałów określana jest w skali Mohsa i znajduje się w zakresie od zera do dziesięciu. Im wartość w skali Mohsa wyższa, tym bardziej twarde będą wybrane gresowe płytki. Warto wybierać materiały, które posiadają klasę twardości od sześciu wzwyż. Jednak gres jest dość twardym rodzajem płytek, dlatego większość oferowanych modeli powinna mieć stosunkowo wysoką klasę twardości.

Nasiąkliwość

Podczas wyboru płytek podłogowych warto również zwrócić uwagę na ich nasiąkliwość. Nasiąkliwość posiada cztery grupy. Wśród nich można wymienić grupę pierwszą do trzech procent nasiąkliwości, grupę drugą od trzech do dziesięciu procent, a także grupę trzecią od dziesięciu procent wzwyż. Płytki wykonane z gresu powinny mieć stosunkowo niską nasiąkliwość (www.banyo.pl/pl/menu/plytki-gresowe-137.html), aby nie ulegały tak często zabrudzeniom i nie trzeba było ich ciągle czyścić. Dlatego polecana jest zarówno pierwsza, jak i druga klasa.