Plafony drewniane – szczyt elegancji czy minimalizmu?

Drewno towarzyszy ludzkości od wieków. Dawniej wykorzystywano je wyłącznie w celach stricte praktycznych związanych głównie z dostarczaniem ciepła. Dziś stawia się przede wszystkim na jego wymiar dekoracyjny, który w rzeczywistości stoi na naprawdę wysokim poziomie. Przykładem takiego dość oryginalnego wykorzystania drewna są wykonane z tego tworzywa plafony.

Czy plafon drewnem stoi?

Drewniane plafony to rzadkość jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Należy jednak pamiętać, że w przypadku elementów świetlno – dekoracyjnych takich jak plafon drewno może naprawdę zaskakiwać.

Dlaczego? Powód jest prosty – jego delikatna, naturalna barwa doskonale współgra z ciepłym światłem. Nie można też zapominać, że większość drewnianych plafonów posiada specjalną płytę szklaną (najczęściej mleczną), która jeszcze lepiej rozprasza emitowane przezeń światło. W ten sposób na oczach użytkownika tworzy się charakterystyczna kompozycja, stworzona przede wszystkim do ciepłych, choć nowoczesnych wnętrz.

Nowoczesność, czy klasyka?

Z tego właśnie powodu wiele osób nie wie, czy drewniane plafony z candellux.com.pl najlepiej połączyć z ciepłą i przytulną klasyką, czy może raczej z zimną nowoczesnością (np. styl skandynawski).

W tym przypadku można uznać, że większość plafonów drewnianych jest ukierunkowana na nowoczesność, ale w bardziej ciepłym i delikatnym wymiarze. Oczywiście można znaleźć i takie plafony (np. pełniące rolę oświetlenia punktowego), które ukierunkowane są przede wszystkim na typowo nowoczesne wnętrza. Niemniej zdecydowaną większość z nich można wprowadzić przede wszystkim do jasnych i minimalistycznych aranżacji.

Kolory drewna – odrębny świat aranżacji

Drewniane plafony mają kilka istotnych zalet. Jedną z nich – jeśli nie najważniejszą – jest zdolność do dostosowywania się do większości nowoczesnych aranżacji.

Jak to możliwe? Zdecydowana większość plafonów produkowana jest z lekkiego, jasnego drewna (np. orzech). Nie oznacza to jednak, że na tym kończą się zdolności poznawcze projektantów tego typu oświetlenia. Wręcz przeciwnie – plafony drewniane mogą być też znacznie bardziej wyraziste (np. ciemny palisander), dzięki czemu doskonale komponują się one z wnętrzami, w których nie brakuje ciemnych wykończeń.

Podsumowanie

Od strony aranżacyjnej, drewniane plafony są ukierunkowane przede wszystkim na nowoczesność. Niektóre z nich można nawet wprowadzić do stylu skandynawskiego, choć trzeba to robić z rozsądkiem i umiarem. Co ważne – są to uniwersalne typy dekoracji świetlnych, których montaż na pewno wzbogaci każdą domową aranżację wnętrza.