Płytki patchwork - stylowa wariacja kolorów

Płytki patchwork – stylowa wariacja kolorów

Zdobienie ścian kuchni i łazienek najczęściej odbywa się poprzez pokrycie ich płytkami ceramicznymi o różnych barwach, wzorach i fakturach. Dużą popularność zarówno wśród profesjonalnych projektantów, jak i również wśród samodzielnych projektów właścicieli lokalu, zyskały wzorzyste płytki patchwork, stylem nawiązujące do wnętrz domów między innymi z krajów arabskich. Ponadczasowy wygląd idealnie komponujący się z różnymi aranżacjami mebli to jeden z najbardziej cenionych trendów projektowych ostatnich lat.

Skąd pochodzi wielobarwny styl płytek ceramicznych?

Wnętrza mieszkań ozdobione płytkami to wynalazek liczący sobie kilka wieków i znany w wielu zakątkach świata. Jednak charakterystyczny, wielobarwny wzór płytek patchwork, to styl pochodzący z krajów arabskich, między innymi Maroka, gdzie tradycyjne wzorzyste zdobienia o intensywnych barwach, produkowane są po dziś dzień. Również kraje europejskie takie jak Portugalia i Hiszpania przyczyniły się do rozpowszechnienia tej stylistyki. Obecnie płytki patchwork z wielobarwnymi wzorami geometrycznymi, lub ornamentami kwiatów stały się najpopularniejszym trendem nie tylko w Europie, ale również na świecie.

Płytki patchwork

Uniwersalne wzornictwo do każdego rodzaju wnętrza

Wśród szerokiej oferty produktów dostępnych w sklepach z ceramiką, najchętniej wybierane są płytki patchwork o jednolitej gamie barw, nawiązujące wyglądem do tradycyjnych kafli. Dużą popularnością cieszą się wzory utrzymane w stonowanych kolorach szarości, grafitu oraz bieli, ale z zachowaniem charakterystycznych kształtów geometrycznych. Takie połączenie pozwoli na swobodę w doborze pozostałych elementów wnętrza i tym samym nadanie mu indywidualnej formy. Komponując się z pozostałymi elementami aranżacji pomieszczenia, płytki patchwork sprawdzą się nie tylko w kuchni, ale również w innych pomieszczeniach.