pralka z góry

Rozwiązania do małej łazienki

Bardzo mała łazienka może być dla wielu osób dużym problemem. Zwłaszcza jeżeli dodatkowo zachodzi konieczność umieszczenia w niej pralki, oraz zapewnienia odpowiedniej przestrzeni do suszenia prania. Jeżeli jednak dobrze zaplanuje się dostępną przestrzeń i użyje w niej akcesoriów łazienkowych, które dobrze tę przestrzeń wykorzystują – można osiągnąć bardzo zadowalające nawet w bardzo małych pomieszczeniach.

Jaką pralkę wybrać, żeby zmieściła się w łazience?

Bardzo często mówi się, że pralki ładowane od góry są dobrym rozwiązaniem do małej łazienki, gdzie brak odpowiedniej przestrzeni. Porównując jednak modele pralek od tych samych producentów, o podobnej pojemności i parametrach, okazuje się, że przeciętna pralka ładowana od góry jest zazwyczaj nieco większa od pralki ładowanej od frontu. Pozwala jednak na zaoszczędzenie przestrzeni wokół, co faktycznie czyni ją bardziej użyteczną w niewielkich przestrzeniach. Dobrym pomysłem może być również zastosowanie zamiast tradycyjnych koszy na pranie, wąskich, ale głębokich i wysokich szafek z szufladami, w których pomieścić mogą się również proszki do prania i inna związana z praniem chemia.

Wanna, prysznic i meble łazienkowe

W najmniejszych łazienkach może nie być wystarczającej przestrzeni, aby ustawić tradycyjną, pełnowymiarową wannę. W związku z tym, świetnym rozwiązaniem może okazać się wanna narożna. Zapewnia ona nieco więcej przestrzeni na środku łazienki, a odpowiednio zagospodarowana, również przestrzeń, na sporą ilość kosmetyków. Wiele osób decyduje się na całkowitą rezygnację z wanny i zostawienie wyłącznie kabiny prysznicowej. Ciekawym pomysłem do zastosowanie w niewielkich łazienkach mogą być prysznice niezaopatrzone w brodzik, lecz w skutecznie zbierający wodę odpływ liniowy, a odgrodzone wyłącznie parawanem. Kiedy jest nieużywany, taki prysznic nie zabiera dużej ilości miejsca. Kwestię niezbędnych w łazience mebli może rozwiązać natomiast instalacja większej ilości szafek wiszących i rezygnacja z mebli stojących na podłodze.