Sposób na małą łazienkę – wanna czy prysznic?

Nie każdy ma to szczęście, że ma do dyspozycji tyle miejsca w domu czy mieszkaniu, aby urządzić sobie przestronny i wygodny pokój kąpielowy. Taki z wanną, prysznicem, toaletą, bidetem i najlepiej dwoma umywalkami, a nawet z sofą gdzieś po środku.

Większość z nas nie jest posiadaczami rezydencji z kultowej „Dynastii”, ale każdy chce urządzić swoje lokum, w tym przypadku łazienkę, na miarę własnych możliwości, a także potrzeb i być może wygody, którą można sobie zapewnić nawet na malej powierzchni.

Kąpiel w wannie czy szybki prysznic?

Wybierając pomiędzy wanną a kabiną prysznicową, nie trzeba się nadto głowić, które z nich zajmuje mniej miejsca. Wiadomo, że w małych łazienkach łatwiej zmieścić większe kabiny prysznicowe, niż mniejszą wannę. Poza tym, w zbyt małej wannie, kąpiel już nie będzie taką przyjemnością jak w dużej, a prysznic wcale nie musi być tak szybki, jak się potocznie o nim mówi. Czas spędzony pod prysznicem może być długi i tak samo odprężający jak kąpiel, a może nawet bardziej, jeśli mamy do dyspozycji deszczownię oraz różne strumienie wody z prysznicowej słuchawki. Do tego dochodzi mniejsze zużycie wody, a także łatwość utrzymania czystości kabiny.

Skoro już kabina, to z brodzikiem czy bez?

Od wielu lat panuje moda na kabiny prysznicowe montowane bezpośrednio na podłodze, czyli bez brodzika, same drzwi, ścianki z glazury czy szkła. Są lżejsze w estetycznym wyglądzie całego pomieszczenia, jak również wygodniejsze dla osób starszych czy z niepełnosprawnościami ruchowymi. Jednak tam, gdzie są małe dzieci, czy nie ma możliwości, bo czasem starsze budownictwo na to nie pozwala, świetnie sprawdzi się kabina prysznicowa z brodzikiem. W przypadku maluchów można zaopatrzyć się w głęboki brodzik, spełniający rolę wanny dla dzieci.

Do małej łazienki najlepsza kabina

Można wymieniać wady i zalety wanny czy kabiny prysznicowej. Każda możliwość ma swoich zwolenników i przeciwników, tak jak i w innych dziedzinach. Jednak nie da się ukryć, że na małych powierzchniach sprawdzają się rozwiązania kompaktowe i w tym wypadku montaż kabiny prysznicowej, a ich wybór na rynku jest ogromny, to bardzo dobry pomysł.