Wybór płytek na schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne obecne w niemal każdym większym domu muszą być przede wszystkim trwałe i solidne. Ponadto muszą być oczywiście także estetyczne, tak aby pasowały do całego wnętrza domu. Dlatego do wykończenia schodów najlepiej jest użyć płytek. Tym bardziej, że na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów.

Specjalne płytki na schody

Na rynku dostępne są płytki specjalnie przeznaczone do pokrycia schodów wewnętrznych w domu. Wśród nich dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie płytek ceramicznych. Wszystko dlatego, iż to właśnie ten typ kafelek oferuje największy wybór kolorystyczny oraz wybór wzorów. Dodatkowo, aby schody wyglądały jeszcze lepiej zastosować można różnego rodzaje akcesoria służące do ich wykończenia. Wymienić tu można np. cokoły schodowe lub stopnice.

Ważne parametry

Przede wszystkim wiedzieć należy, że płytki schodowe narażone są na dość spore obciążenia. Dlatego, aby zdały one egzamin muszą one spełniać kilka ważnych warunków. Dotyczą one przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa. W związku z tym, że są to płytki na schody www.home100.pl to jasne jest, że odporne muszą być one na częste chodzenie. Dlatego muszą posiadać odpowiednią klasę ścieralności. Najlepiej jeśli będzie to klasa 3, a nawet 4. Ważne jest także odpowiednia twardość płytek. Muszą być one odporne na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie zakup płytek o twardości min. 5 w dziesięciostopniowej skali Mohsa. Odpowiednie płytki schodowe muszą być także antypoślizgowe. Wszystko oczywiście ze względu na bezpieczeństwo. Parametr ten oznacza się symbolem R. Wybór paść powinien na minimum stopień R9. Płytki poniżej parametru R9 nie są bowiem antypoślizgowe.

Czyszczenie

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o czyszczeniu i myciu płytek schodowych. Niby zwykła czynność, ale to także trzeba brać pod uwagę. Chodzi o to, aby sprawdzić przed zakupem jakimi detergentami mogą być czyszczone, aby ich nie uszkodzić.