Żarówka E27 – wersja led czy żarnikowa?

Kupienie odpowiedniego oświetlenia do domu to naprawdę bardzo ważne zadanie. Dobre światło wpływać bowiem będzie na komfort życia w danym domu, na jakoś odpoczynku, a także na to, jak wyglądać będą rachunki za prąd. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się na tym, czym powinna się charakteryzować typowa żarówka E27. Najczęściej klienci zastanawiają się nad tym, czy powinna ona być w nowoczesnej wersji LED, czy też może lepiej kupić znaną od lat żarówkę żarnikową?

Charakterystyka żarówki żarnikowej

Czym się więc charakteryzuje klasyczna, doskonale każdemu znana żarówka E27 typu żarnikowego? Jak każdy doskonale wie, jest to model dość tani, który znaleźć można w praktycznie każdym sklepie. Co więcej, z uwagi na długą historię, każdy użytkownik wie, czym się taka żarówka musi charakteryzować, aby dobrze się sprawdzała w domu. Oczywiście najważniejszą sprawą jest jej moc, która odpowiadać będzie jasności żarówki.

Jakie są jej minusy? Bez wątpienia wymienić tu trzeba dość niską jakość, co powoduje częste przepalanie się żarówki i konieczność wymiany jej na nową. Nie da się również nie zauważyć, że takie żarówki generują dość duże zużycie energii elektrycznej.

Charakterystyka żarówki LED

Z powodu powyższych wad coraz więcej osób interesuje się żarówkami E27 w wersji ledowej. Czym się one cechują? Zamiast klasycznego żarnika, a także gazu szlachetnego, wewnątrz takiej wersji umieszczone są wysokiej jasności diod LED, które przy znacznie mniejszym poborze energii są w stanie generować równie jasny strumień światła co wersja żarnikowa. Z uwagi na zupełnie inną konstrukcję taka żarówka jest także o wiele trwalsza i może być używana nawet przez wiele lat bez ryzyka jej uszkodzenia.
Ogromną zaletą ledowych żarówek jest także to, że możliwe jest kupienie ich w naprawdę wielu postaciach. Można nie tylko wybrać jej kształt, lecz także kolor świecenia. Oprócz klasycznego światła białego żółtego można np. zakupić model biały zimny, który rewelacyjnie sprawdza się np. w gabinetach czy też przy biurkach uczniów do nauki.

Jak jednak można się domyślić, taka żarówka to także dość poważne minusy.

Jakie są więc wady takiego modelu? Przede wszystkim zwrócić tu uwagę trzeba na to, że z powodu bardzo dużego wyboru, różnych wersji, a także szerokiego zakresu mocy, wybranie odpowiedniego dla siebie modelu może sprawić niedoświadczonemu użytkownikowi naprawdę wiele trudności. Dodatkowo wiedzieć trzeba, że takie żarówki są wyraźnie droższe niż modele żarnikowe. Te drugie można kupić spokojnie poniżej 10 złotych, podczas gdy modele LED to wydatek nawet 30-40 złotych za jedną sztukę.